W ostatnich czasach rynek kosmetyczny jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki, napędzanym nieustannym dążeniem do „piękna” Ogromne zasoby wiedzy kosmetologicznej jak i wysoko rozwinięty postęp techniczny, pozwalają na wykorzystanie zaawansowanych technologicznie urządzeń w połączeniu ze starannie wyselekcjonowanymi substancjami chemicznymi. Ma to zdecydowanie dobroczynny wpływ na jakość zabiegów jakim możemy się poddawać i w efekcie na wygląd naszej skóry. Po erze galwanizacji i sonoforezy przyszedł czas na podwojenie siły działania. XXI wiek otworzył przed nami całkiem nowe możliwości z których na szczęście potrafimy korzystać. Jednym z zabiegów cieszącym się w ostatnich latach ogromną popularnością jest mezoterapia bezigłowa.
Ideą przyświecającą do powstania technologi umożliwiającej wykonanie tego zabiegu, była chęć uzyskania efektów porównywalnych do mezoterapii igłowej i jednoczesnym wyeliminowaniu bólu towarzyszącego mikroiniekcjom. Warto wspomnieć ,że mezoterapia to zabieg wykonanypo raz pierwszy, przez francuskiego lekarza już w 1952 roku. Jego nazwa wywodzi się od środkowej warstwy skóry do której importowane są substancję, czyli mezodermy. Początkowo mezoterapia miała zastosowanie czysto medyczne. Wraz z rozwojem chemii kosmetycznej i wprowadzeniu na rynek zaawansowanych technologicznie dermokosmetyków zabieg ten wykorzystano również w dziedzinie kosmetologii i medycyny estetycznej. Mimo zadowalających rezultatów, ból i strach przed nakłuciami jest często czynnikiem demotywującym do poddania się zabiegowi mezoterapii igłowej.
Mezoterapia bezigłowa to zabieg mający na celu transport substancji czynnych w głąb skóry. Wykorzystuje on dwie właściwości fizyczne. Mianowicie fale ultradźwiękową i pole elektromagnetyczne. Dzięki zastosowaniu fali elektromagnetycznej dochodzi do zjawiska elektroporacji. Jest to proces zachodzący w błonie komórkowej. Wywołany krótkotrwałym, bo trwającym zaledwie milisekundy, wysokonapięciowym polem elektrycznym. W czasie którego dochodzi do destabilizacji cząstek w błonie komórkowej i tym samym powstania porów, umożliwiających składnikom aktywnym wniknięcie w głąb komórki. Mamy do czynienia ze zjawiskiem endocytozy, czyli pochłonięciem substancji przez komórkę. Przedostanie się składnika aktywnego do wnętrza komórki znacznie wydłuża jego działanie. Dzięki temu, zapoczątkowane w trakcie zabiegu reakcje chemiczne, trwają średnio od 24-48 godzin po zakończeniu zabiegu.
Ultradźwięki, będące drugą składową siłą fizyczną użytą w urządzeniu do mezoterapii bezigłowej, charakteryzują się między innymi wytworzeniem w tkankach podciśnienia, poprawiającego przepuszczalność błon komórkowych. Podciśnienie to jest efektem wytwarzanego przez ultradźwięki ciepła i mikromasażu. Ułatwia transport substancji w dwóch kierunkach. Pozytywnie wpływa na wydalanie substancji przemiany materii na zewnątrz komórki i przenikanie odpowiednich cząstek do jej wnętrza. Fala ultradźwiękowa przyczynia się również do poprawy mikrokrążenia i wpływa na stopień dotlenienia tkanek. Wszystkie te cechy potęgują działanie „koktajlu” kosmetycznego wprowadzanego głowicą do mezoterapii bezigłowej.
Dzięki połączeniu opisanych powyżej procesów fizycznych, mezoterapia bezigłowa ma niezwykle szeroki wachlarz zastosowań. Zarówno w kosmetyce, medycynie estetycznej jak i dermatologii. W przypadku zabiegów na twarz, głównym celem jest poprawa elastyczności skóry, znaczne podniesienie poziomu nawilżenia i rewitalizacja. Najczęściej używanymi do tego celu substancjami jest kwas hialuronowy , witamina A,E,C, enzymy i aminokwasy. W przypadku zaburzeń barwnikowych stosujemy preparaty rozjaśniające, bądź hamujące syntezę melaniny. Wskazań do mezoterapii bezigłowej twarzy jest tak wiele,że nie sposób je wszystkie wyliczyć, ważna więc jest odpowiednia diagnostyka i wybór substancji aktywnej. Mezoterapię bezigłową stosuje sie również w dziedzinie trychologii wspomagając leczenie łysienia, poprawiając kondycję włosa czy też normalizując pracę gruczołów łojowych. Zastosowana w zabiegach na ciało daje zadowalające rezultaty w walce w cellulitem, rozstępami czy też otyłością.
Zabieg mezoterapii bezigłowej przyniesie oczekiwane skutki tylko wtedy jeśli parametry techniczne urządzenia będą odpowiednio dobrane, do okolicy wykonywania zabiegu jak i stopnia danego zaburzenia. Drugim czynnikiem , śmiało można stwierdzić , że najistotniejszym, jest dermokosmetyk używany do zabiegu. Mezoterapią jesteśmy w stanie zadziałać na większość problemów skórnych z którymi radzimy sobie za pomocą substancji chemicznych. Różnica polega jednak na tym,że transport substancji w głąb skóry w trakcie manualnej aplikacji kosmetyku to ok 15%, za pomocą głowicy do mezoterapii zwiększamy go nawet do 85%. Tak jak wcześniej wspomniałam, dzięki endocytozie, substancje zawarte w koncentratach działają nawet do 48 godzin po zabiegu. Dlatego tak ważne jest to, jakiej jakości kosmetyk użyjemy do zabiegu. To składniki aktywne i forma ich podania warunkują działanie zabiegu. Jeśli w koncentratach użyte są nośniki, które same w sobie potęgują działanie transportowanych substancji (np . nanosomy) i forma cząsteczkowa składników jest odpowiednia ,możemy liczyć na wysoko procentową wchłanialność i maksymalnie wydłużony czas działania kosmetyku w skórze. Spektakularne efekty daje zastosowanie serii zabiegów. Zazwyczaj proponuje się od 6-8 zabiegów z częstotliwością jednego zabiegu na tydzień. Należy jednak pamiętać ,że jest to ściśle związane z danym problem i zawsze ustalane indywidualnie dla potrzeb danego pacjenta. Dla podtrzymania efektu zaleca się 1 zabieg w odstępie czasowym od 4 do 5 tygodni. Niestety jak każde dobrodziejstwo kosmetologii również mezoterapia bezigłowa nie jest zabiegiem dla każdego. Do głównych przeciwwskazań należą: ciąża i karmienie piersią, epilepsja, metalowe implanty, nadciśnienie, stany zapalne skóry (w miejscu zabiegu), nowotwory, gorączka, alergie. Należy jednak pamiętać,że każdy zabieg, a w szczególności z użyciem prądu, powinien być poprzedzony ankietą obrazującą ogólny stan zdrowia pacjenta.
Mezoterapia bezigłowa zwiększa ilość i głębokość wprowadzanych substancji oraz wpływa na ich równomierne wprowadzenie w głąb skóry. Jak wspomniałam na początku, nie ustajemy w doskonaleniu metod na „zatrzymanie czasu”. Synergistyczne działanie fali ultradźwiękowej i elektromagnetycznej już doczekało się udoskonalonej wersji. Na rynek wkroczyło urządzenie łączące w sobie mezoterapię bezigłową i działanie lasera. Dzięki temu połączeniu, głęboko w tkankach aktywowane są wszystkie procesy metaboliczne. Skutkując reaktywacją komórek i przebudową struktur kolagenu. Jeszcze skuteczniej walcząc z problemami skóry, zwłaszcza w tematyce anty-aging. Reasumując, zabieg mezoterapii bezigłowej jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów na rynku kosmetycznym. Potęguje działanie dermokosmetyków, jest bardzo przyjemnym i odprężającym sposobem na kondycjonowanie naszej skóry. W przepadku wielu schorzeń przynosi wymierne korzyści zdrowotne. Podnosi walory estetyczne, a co za tym idzie korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie.
© Copyright 2020 MKP Studio
Kosmetologia MKP Studio