Zabieg kawitacji

Peeling kawitacyjny, nazywany również peelingiem ultradźwiękowym, należy do grupy peelingów fizycznych o działaniu powierzchniowym. Ultradźwięki znalazły swe zastosowanie w medycynie już w 1951 roku i początkowo służyły wyłącznie do badań diagnostycznych. Kawitacja pochodzi od łacińskiego słowa cavitas oznaczającego jamę. W obecnych czasach zjawisko kawitacji towarzyszy nam w różnych dziedzinach życia i mamy z nim styczność praktycznie każdego dnia. Doskonałym tego przykładem jest czajnik elektryczny i charakterystyczny szum po załączeniu urządzenia, który jest wywołany właśnie wystąpieniem kawitacji. Polskie Normy opisują zjawisko kawitacji jako działanie fizyczne powstałe na skutek zmiennego ciśnienia pola cieczy. Prowadzi to do wytwarzania się, zmieniana rozmiaru oraz zanikania kawern, czyli zamkniętych obszarów,  zawierających parę lub gaz, bądź też mieszankę tych dwóch postaci chemicznych. Miejscowe zmniejszenie ciśnienia lub podniesienie temperatury wywołuje szybkie przejście cieczy ze stanu ciekłego w gazowy, zjawisku temu towarzyszy implozja i wytworzenie fali uderzeniowej. Dzięki zastosowaniu tego zjawiska w urządzeniu do oczyszczania skóry, istnieje możliwość bezbolesnego i dokładnego usunięcia obumarłej warstwy naskórka i wszelkich zanieczyszczeń umiejscowionych na głębokości do której dociera peeling kawitacyjny.

Opis działania

Urządzenie do kawitacji pracuje, w zależności od ustawień, średnio na częstotliwości 28 kHz z mocą 7W, wysyłając ok 28000 impulsów na sekundę. Pęcherzyk kawitacyjny powstaje i rośnie w ciągu tysięcznych części sekundy ,a jego rozpad następuje jeszcze szybciej. W trakcie zabiegu pęcherzyki powstające na skutek styku szpatułki ultradźwiękowej ze zwilżoną skórą, wnikają pod martwe komórki naskórka, tam rosną, rozpadają się i dzięki fali uderzeniowej wypychają zrogowaciały naskórek oddzielając go od głębszych warstw. Istotne jest również to, że wraz z martwym naskórkiem oczyszczamy skórę z resztek makijażu, zbędnych produktów przemiany materii, usuwamy nadmiar sebum i zanieczyszczenia z porów. Działanie fali elastycznej ma jednak dużo szersze działanie. Poprzez wibrację dochodzi do zwiększenia metabolizmu komórkowego, pobudzenia wielu enzymów i zapoczątkowania reakcji biochemicznych. Poprzez drgania zwiększa sie przepuszczalność błon komórkowych, ułatwiając penetrację substancji czynnych. Obserwujemy także efekt cieplny, który pozytywnie wpływa na krążenie i jest znaczący dla przyspieszenia metabolizmu komórkowego. Peeling kawitacyjny korzystnie wpływa na produkcję kolagenu, elastyny czy też kwasu hialuronowego, a dzięki wywołanemu drganiami mikromasażowi dochodzi do rozluźnienia mięśni i spłycenia zmarszczek. Zabieg ultradźwiękowego oczyszczania, ponadto wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwbólowe. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej zalety zabiegu, śmiało można stwierdzić, że systematyczna kawitacja,  wielokierunkowo wpływa na poprawę kondycji skóry. Wspomnę również o ważnej kwestii jaką są odczucia pacjenta podczas zabiegu. Prawidłowo wykonana kawitacja nie niesie za sobą żadnych odczuć bólowych, jest zabiegiem przyjemnym, generującym delikatne ciepło i efekty akustyczne, często porównywane z elektryczną maszynką do golenia.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu kawitacji

Częstym wskazaniem do użycia ultradźwięków jest problem trądziku, gdyż poprzez peeling kawitacyjny przyspieszamy leczenie, usuwamy nadprodukcję sebum i działamy bakteriobójczo. Wskazaniem są też blizny i przebarwienia ( hamuje także tyrozynazę), również te potrądzikowe, więc jest to zabieg idealnie dostosowany do skóry trądzikowej, a w połączeniu z odpowiednim dermokosmetykiem przynosi spektakularne efekty. W przypadku leczenia trądziku zaleca się serię zabiegów (5-8) w odstępie 7-10 dniowym. Kawitację wykonujemy również celem poprawy dotlenienia, nawilżenia i napięcia skóry i w tym przypadku również zaleca sie serię w podobnej częstotliwości. Dla podtrzymania efektu, oraz jako zabieg odświeżający proponuje się zabieg z częstotliwością jednego zabiegu na miesiąc.

Zabieg oczyszczania ultradźwiękowego nie jest zalecany w przypadku chorób nowotworowych i w okresie rekonwalescencji po przebytej chorobie nowotworowej. Podczas ciąży. W przebiegu gorączki, niewydolności krążenia, nerwicy wegetatywnej (znacznego stopnia), osteoporozy oraz co bardzo istotne, u osób posiadających rozrusznik serca, aparat ortodontyczny i inne metalowe elementy w ciele.

Reasumując, kawitacja jest zabiegiem przyjaznym i dającym zadowalające rezultaty w przypadku wielu problemów skórnych. Szczególnie uwagę powinny na nią zwrócić uwagę osoby borykające się z problemem trądziku,  jego powikłań i pozostałości w postaci blizn czy przebarwień, ale nie umniejsza to jej zastosowania i pozytywnego działania w przypadku pozostałych niedoskonałości skórnych. Jest doskonałym zabiegiem odświeżającym, a wykonywana regularnie pomaga zachować dobrą kondycję skóry.  Wspomaga walkę z oznakami upływającego czasu i do tego wszystkiego jest zabiegiem przyjemnym i relaksującym. Jak zawsze jednak przypominam ,że najważniejsza jest dobra diagnoza, prawidłowość wykonania zabiegu i dobór odpowiednich parametrów technicznych.