Jak wzmocnić cienkie paznokcie?

Liczne badania i ankiety przeprowadzone na zróżnicowanych grupach ludzi, sugerują ,że w obecnych czasach ok. 20-25% populacji boryka się z problemem cienkich, łamliwych i kruchych paznokci. Odsetek panów skarżących się na tego typu problemy z paznokciami jest zdecydowanie mniejszy niż odsetek pań, mających ten sam problem. Wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, że cienkie paznokcie nie są zbyt dużym problemem i że wystarczy opakowanie jednego z popularnych leków na wzmocnienie, lub też buteleczka odżywki bądź olejku, aby zażegnać problem. Prawda wygląda  często całkiem inaczej. Nie należy, więc bagatelizować żadnych zmian patologicznych w obrębie paznokcia.

Etiologia

Z pozoru niewinny problem cienkich paznokci może być objawem niedoborów witamin i minerałów. Może mieć podłoże związane z problemami z przyswajaniem pewnych substancji. Cienkie paznokcie charakteryzują się również w pewnych jednostkach chorobowych.. Najczęstszą jednak przyczyną są urazy mechaniczne wpływające na kondycję płytki paznokciowej oraz częsty kontakt z substancjami chemicznymi szkodliwymi dla tych przydatków skóry jak i przyjmowanie leków których skutkiem ubocznym może być patologia w obrębie płytki paznokcia. Warto więc jednak gdy dotyka nas ten problem, dogłębnie prześledzić jego etiologię i  podjąć odpowiednie środki mające na celu eliminacje problemu. Przewlekle utrzymujący się zły  stan płytki paznokciowej może mieć negatywny wpływ na życie w aspekcie społecznym, powodując wycofanie się i brak pewności siebie, zwłaszcza u kobiet.

Zapobieganie i leczenie

Tak jak wcześniej wspomniałam jedną z przyczyn cienkiej płytki paznokciowej są rażące błędy w codziennej diecie. Niedobór białka, które jest głównym budulcem paznokci, składających się głównie z płytek keratyny niemalże zawsze da o sobie znać osłabiając paznokcie. Podobne znaczenie ma również wapń. Powinniśmy wzbogacać naszą dietę w krzem, gdyż w dużej mierze od obecności tego pierwiastka uzależniona jest elastyczność i nawilżenie paznokci. Tak jak w każdej racjonalnej diecie tak i w tej mającej na uwadze dobro naszych paznokci nie powinno zabraknąć także witamin A, E, D, C, Wit z grupy B i NNKT.

Kolejnym istotnym czynnikiem mogącym wspomóc cienie paznokcie będzie ich odpowiednia pielęgnacja. Pamiętajmy jednak, że jeśli problem jest poważny to powinniśmy udać się do odpowiedniego gabinetu kosmetycznego i oddać nasze dłonie w ręce specjalisty. Po prawidłowo wykonanym manicure (klasycznym, bądź japońskim), kosmetyczka zaleci nam  odpowiednie preparaty i da wytyczne dotyczące sposobu ich używania. Jedna wizyta jednak nie załatwi problemu, więc należy ściśle stosować się do zaleceń dotyczących pielęgnacji domowej i zgłosić się na wizytę kontrolną. Najczęściej zalecane są odżywki z keratyną, jedwabiem, kiełkami pszenicy. Mają one na celu wzmocnienie i uelastycznienie płytki, oraz kąpiele i kompresy z oliwek wzbogacanych kompleksami witaminowymi. W skrajnych przypadkach, nadkleja się płytkę włóknami jedwabiu i zabezpiecza warstwą lakieru hybrydowego. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej na skutek nieprawidłowo  wykonanych stylizacji paznokci, różnymi metodami i nadmiernego spiłowania płytki.

Na problem cienkich paznokci uskarżają się często osoby, których praca zawodowa zmusza do częstego kontaktu dłoni z detergentami, rozpuszczalnikami i innymi substancjami drażniącymi. Nadużywanie nieodpowiednich lakierów do paznokci jak i zmywaczy (zwłaszcza acetonowych) daje ten sam skutek. O ile jednak lakier do paznokci łatwo wyeliminować to czynniki drażniące mające związek z pracą trudniej. W takich przypadkach również najlepiej zasięgnąć opinii specjalisty ,który, w zależności od rodzaju środka drażniącego i czasu kontaktu z paznokciami, zaleci odpowiedni sposób zminimalizowania działania drażniącego. Wskaże odpowiedni sposób zabezpieczenia i pielęgnacji.

Kolejną przyczyną występowania cienkich paznokci jest stosowanie pewnych środków farmakologicznych i niektóre jednostki chorobowe.  Często są to zakażenia grzybicze stanowiące 50% ogółu chorób paznokci. Nie możemy wykluczyć jednak poważniejszych chorób. Jeśli stan cienkich i łamliwych paznokci towarzyszy nam permanentnie od dłuższego czasu, mimo odpowiedniej diety,  pielęgnacji i braku czynników drażniących, koniecznie należy udać się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań i sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia.

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe, zadbane dłonie, a co za tym idzie również piękne i lśniące paznokcie i niezależnie od płci należy o nie dbać. W codziennym życiu starajmy się zminimalizować ryzyko uszkodzeń, poprzez proste czynności. Jeśli nie ma potrzeby nie moczmy i nie wysuszajmy rąk zbyt często, starajmy się kilka razy dziennie używać kremu do rąk, a już koniecznie róbmy to przed pójściem spać. Chrońmy dłonie przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi używając rękawiczek i filtrów UV, gdyż zarówno promieniowanie UV jak i mróz negatywnie wpływająca płytkę paznokcia. Podczas prac domowych z użyciem detergentów używajmy rękawic ochronnych. Jeśli mamy czas i fundusze wybierzmy się na manicure lub urządźmy dłoniom domowe SPA. Wasze paznokcie odwdzięczą Wam się zdrową, grubą i lśniącą strukturą. Grubość płytki paznokciowej uzależniona jest również od warunków genetycznych, lecz niezależnie od nich warto stosować się do powyższych zaleceń.  Wygląd paznokci jest przecież odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia, wieku i pracy zawodowej. I niezmiennie od dłuższego czasu używamy sformułowania, że „dłonie są wizytówką człowieka”  więc wygląd i zdrowie Naszych paznokci jest niezwykle istotny.