Wszelkiego rodzaju peelingi stanowią swoistą przepustkę do wszystkich zabiegów kosmetycznych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego dla danego typu skóry rodzaju peelingu, potęgujemy działanie kosmetyku lub wykonanego zabiegu aparaturowego kilku, a czasami nawet kilkunastokrotnie. Martwe komórki naskórka stanowiące zaporę i pochłaniacz substancji czynnych zawartych w preparatach kosmetycznych powinny być systematycznie złuszczane. Częstotliwość ta wynika jednak z wielu uwarunkowań i dla różnych typów skóry jest zupełnie inna. Poprzez usunięcie martwych komórek z powierzchni skóry wpływamy również na dotlenienie tkanek, poprawę krążenia i pośrednio przyczyniamy się do pobudzenia fibroblastów, co skutkuje poprawą sprężystości skóry. Zanim jednak zdecydujemy się na eksfoliację naskórka powinniśmy posiadać podstawowe informację na temat dostępnych metod złuszczania i posiadać wiedzę na temat rodzaju naszej cery.
Rodzaje peelingów
W obecnych czasach wachlarz możliwości eksfoliacji w kosmetyce i dermatologii jest bardzo szeroki,a większość ze stosowanych metod zasługuje na głębsze zapoznanie się z tematem. Uogólniając, peelingi dzielimy ze względu na ich głębokość i rodzaj.
W zależności od metody wykonania, mamy do wyboru peelingi chemiczne, fizyczne, bądź też mieszane. Przykładem peelingu mechanicznego jest najpopularniejszy i możliwy do stosowania w ramach pielęgnacji domowej, kosmetyk w formie scrub, czyli krem, czy też żel myjący z drobinkami ścieralnymi, charakteryzującymi się różną grubością i twardością, lub popularny w gabinetach kosmetycznych peeling ultradźwiękowy (kawitacyjny). Przedstawicielem peelingów chemicznych jest np.peeling enzymatyczny lub szeroka gama złuszczających kwasów owocowych. Eksfoliacja enzymami polega na rozpuszczeniu połączeń międzykomórkowych i tym samym usunięciu martwych komórek naskórka. Kosmetyki o słabszym stężeniu dostępne są również do pielęgnacji domowej. W przypadku peelingów mieszanych, zazwyczaj mamy do czynienia z preparatami zawierającymi delikatnie drobinki złuszczające i bardzo małe stężenia enzymów.
Biorąc pod uwagę rodzaj tkanki na jaką działamy, mówimy o peelingach powierzchniowych, średnio głębokich i głębokich. Złuszczanie powierzchniowe, obejmujące swym działaniem jedynie naskórek, możemy je jeszcze podzielić na typowo kosmetyczne, obejmujące jedynie warstwę rogową np. Gommage. Jak i płytkie, dotyczące pozostałych warstw naskórka. Do peelingów płytkich zaliczamy min. mikrodermabrazję i niektóre peelingi ziołowe. Do głębszych warstw skóry, docieramy za pomocą średniogłębokiej eksfoliacji obejmującej swym działaniem również obszar między naskórkiem a skórą właściwą, dochodząc do warstwy brodawkowatej. Taki rodzaj złuszczania możliwy jest jedynie w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych. Przykładem jest dermabrazja. Peelingi głębokie zalecane są w uszkodzeniach skóry III i IV stopnia i tego rodzaju złuszczanie należy wyłącznie do zakresu działań lekarzy dermatologów i specjalistów od medycyny estetycznej . Za pomocą peelingu głębokiego dokonujemy złuszczania sięgającego głębszych warstw skóry właściwej (warstwy siateczkowatej) eksfoliacji takiej możemy dokonać np. za pomącą lasera ablacyjnego, czy też peelingów fenolowych (exoderm).
Celowo w żadnym przedziale głębokości peelingów nie zamieściłam przykładów złuszczania za pomocą kwasów AHA (alfa hydroksykwasy), BHA (beta hydroksykwasy) czy też TCA (kw. trójchlorooctowy). Złuszczanie za pomocą kwasów i głębokość jego penetracji w głąb skóry ma ścisły związek z rodzajem kwasu, jego stężeniem, pH roztworu i czasem aplikacji. W zależności od doboru tych parametrów kuracja kwasami może klasyfikować się w każdym z omawianych wyżej przedziałów.
Działanie, wskazania, p/wskazania oraz działania niepożądane
Jak już wcześniej wspomniałam poprzez usunięcie martwych komórek z powierzchni skóry wpływamy na dotlenienie tkanek, poprawę krążenia i pośrednio przyczyniamy się do pobudzenia fibroblastów w efekcie zwiększajac sprężystości skóry. Z wiekiem jak i pod wpływem promieniowania słonecznego ,nasza skóra zmienia nieco swoją budowę. Możemy zaobserwować większe nawarstwianie się korneocytów, kosztem żywych komórek. Dzięki systematycznej eksfoliacji mamy możliwość odwrócić ten proces i przyspieszyć odnawianie się naskórka. Odpowiedni schemat kuracji złuszczającej, może skrócić „turn over time” z 26-28 dni, nawet do 14. Takie kontrolowane przyspieszenie migracji komórek z warstwy podstawnej do warstwy rogowej jest uzasadnione przy niektórych patologiach skórnych i powinno być przeprowadzane pod kontrolą specjalisty.
W przypadku pielęgnacji domowej najbezpieczniejszymi i najmniej drażniącymi środkami do eksfoliacji są delikatne peelingi enzymatyczne. Stosując taki kosmetyk nie narażamy skóry na roznoszenie stanów zapalnych, nie podrażniamy naczynek krwionośnych i eliminujemy ryzyko otarcia naskórka. W przypadku peelingów grubo , średnio czy drobnoziarnistych istnieje większe prawdopodobieństwo ewentualnych skutków ubocznych, więc starajmy sie je dobierać odpowiednio do danego typu skóry. Preparaty gruboziarniste dedykowane są do skór tłustych, grubych, z rozszerzonymi porami, a drobno i średnioziarniste do skór normalnych i mieszanych. Do cery z problemem naczyniowym zaleca się wyłącznie, wspomniane wcześniej peelingi enzymatyczne.
Stosowanie złuszczania, poza profilaktycznym zabiegiem dla każdego, polecane jest szczególnie w przypadku problemów barwnikowych, takich jak plamy pozapalne, ostuda, piegi czy plamy soczewicowate. W przypadku trądziku grudkowo-krostkowego, zaskórnikowego ( z wyłączeniem stanów zapalnych i ropnych). W terapii na rozstępy i blizny oraz przy zaburzeniach rogowacenia. Szczególną ostrożność i kontrolę w eksfoliacji należy zachować w przypadku ostrych stanów trądzikowych, skłonności do bliznowców czy alergii. Przeciwwskazaniem jest aktywna faza opryszczki. Choroby autoimmunologiczne takie jak pęcherzyca czy kolagenozy. Zmiany melanocytowe nieznanego pochodzenia, ostre teleangiektazje, przerwanie ciągłości skóry, podrażnienia, doustna terapia roaccutanem (6-8 miesięcy karencji po zakończeniu przyjmowania leku). W przypadku operacji w obrębie skóry poddawanej eksfoliacji zaleca się karencję 2 miesięczną ,a w przypadku krioterapii 6 miesięczną.
Zastosowanie się do powyższych wytycznych przy systematycznym usówaniu obumarłych komórek naskórka, zagwarantuje nam optymalną kondycję skóry. Korzystnie wpłynie na przyswajalność substancji aktywnych z kosmetyków, a także pozwoli na uzyskanie lepszych efektów wizualnych przy wykonywaniu makijażu. Mając na uwadze dobroczynne skutki stosowania kosmetyków złuszczających, warto wypracować sobie zdrowy nawyk stosowania peelingu, i przynajmniej raz w roku udać sie do specjalisty w celu diagnostyki stanu naszej skóry i opracowania korzystnego (pod kątem złuszczania) schematu zabiegów i pielęgnacji domowej.
© Copyright 2020 MKP Studio
Kosmetologia MKP Studio
Najnowsze komentarze